Samsung TV Set / 83 " / 4K Ultra HD / 3840 x 2160 pixels / Flat / 16:9 / OLED / QE83S85FAEXXH
83 " | OLED | Flat | 16:9 | 3840 x 2160 pi
Тех. характеристики
Optical Sensor Type AC
Package weight 45300 g
Ekrāna veids OLED
Bluetooth version 5.3
Ekrāna tehnoloģija Flat
Display diagonal 83 "
USB USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
Display refresh rates supported 120 Hz
Display Resolution 3840 x 2160 pixels
TV Operating System Tizen
Model name QE83S85FAE
AC input frequency 50/60 Hz
Package width 2022 mm
ECO mode Yes
Colour name Graphite Black
HD type 4K Ultra HD
Package depth 183 mm
AC input voltage 220 - 240 V
Package height 1200 mm
Power consumption (standby) 0.5 W
Native refresh rate 100 Hz
Display diagonal (metric) 209 cm
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Display Technology OLED
Integrated LAN QE83S85FAE
Unit Calculated Volume 0.4444 cubm
Unit Calculated Weight 45.3 kg
RF ports quantity 2
Audio output channels 2.0 channels
Product colour Black
Native Aspect Ratio 16:9
AMD FreeSync Yes
RMS rated power 20 W
Resolution 3840x2160
Bezel type 4 Bezel-less
Stand type Legs stand
Apple AirPlay 2 support Yes
Stand colour Black
VESA mounting Yes
Far-field voice interaction Yes
Smart TV Yes
Panel Mounting Interface 400 x 300 mm
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Цвет Graphite Black
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.3
Power consumption (max) 490 W
Internet TV Yes
Digital audio optical out 1
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 239 kWh
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours 146 kWh
Samsung technologies (AV/TV) /4K AI Upscaling/Active Voice Amplifier Pro/Adaptive Sound Pro/AI Auto Game Mode/Auto HDR Remastering/Built-in SmartThings Hub/Motion Xcelerator 120Hz/Object Tracking Sound/Object Tracking Sound Lite/OLED HDR/Q-Symphony/Real Depth Enhancer/Samsung TV Plus
Sound mirroring Yes
Product Net Weight 33.9 kg
Svars (ar statīvu) 33.9
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
TV initiate mirroring Yes
Universal guide Yes
Summary Samsung S85F QE83S85FAE. Display diagonal: 2.11 m (83"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-CS2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Number of OSD languages 27
Power consumption 490
Screen shape Flat
Размер экрана 83"
Display Size (cm) 209
Speaker System 2.0
Adaptive sound Yes
Energy saving mode Yes
HDR Format HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, Filmmaker Mode
VESA sienas stiprinājuma atbalsts 400 x 300
Energy consumption, standard 146
Operating system installed Tizen
Audio pre-selection descriptor Yes
Package Type Box
Audio decoders Dolby Atmos
Power consumption (typical) 146 W