LG LCD Monitor / 27GS60QC-B / 27" / Gaming/Curved / Panel VA / 2560x1440 / 16:9 / 180 Hz / Matte / 1 ms / Tilt / Colour Black
27 " | 2560 x 1440 pixels | Full HD | 16:
Тех. характеристики
Optical Sensor Type AC/DisplayPort
Package weight 6300 g
Market positioning Gaming
Display diagonal 27 "
Model name 27GS60QC-B
Tilt Angle Range -5 - 15 °
Display Resolution 2560 x 1440 pixels
Introduction year 2024
Touchscreen No
AC input frequency 50/60 Hz
Package width 685 mm
HD type Full HD
Package depth 160 mm
AC input voltage 100 - 240 V
Panel type VA
Display Brightness (typical) 300 cd/m²
Display number of colours 16.7 million colours
Package height 435 mm
Anti-glare screen Yes
HDMI ports quantity 2
HDMI Yes
Display brightness (peak) 250 cd/m²
Power consumption (standby) 0.5 W
Display diagonal (metric) 68.5 cm
Supported graphics resolutions 2560 x 1440
Pixel Pitch 0.233 x 0.233 mm
Integrated LAN 27GS60QC
Display Technology LCD
Unit Calculated Volume 0.048024 cubm
Headphone out Yes
Unit Calculated Weight 6.55 kg
Contrast ratio (typical) 2400:1
Product colour Black
Viewing angle, horizontal 178 °
Response time 1 ms
SRGB Coverage (typical) 99 %
Native Aspect Ratio 16:9
Viewing angle, vertical 178 °
NVIDIA G-SYNC Yes
Screen curvature rating 1000R
AMD FreeSync Yes
Flicker-free Technology Yes
VESA mounting Yes
Panel Mounting Interface 100 x 100 mm
Brand specific technologies Black Stabilizer
Power consumption (max) 19 W
Built-in camera No
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 29 kWh
Product Net Weight 4.8 kg
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours 22 kWh
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Feet Colour Black
Summary Get ahead with 1000R ultimate immersionNatural curve, 1000R is just the beginning. It's a gaming revolution with satisfying 180Hz speed, picture quality, and usability you've never experienced before.Display27” curved QHD (2560x1440) HDR10 / sRGB 99% (Typ.)Speed180Hz refresh rate 1ms (GtG) response timeTechnologyAMD FreeSync VESA certified AdaptiveSync2
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Built-in USB hub No
Maximum refresh rate 180 Hz
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1950382
Built-in microphone No
Built-in speaker(s) No
NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible
Screen shape Curved
Height Adjustment No
Colour Depth 8 bit
Package Type Box
Tilt adjustment Yes
Power consumption (typical) 22 W
On Screen Display (OSD) Yes
Energy Efficiency Class (SDR) F
Energy Efficiency Class (HDR) G
Power consumption (off) 0.3 W
DisplayPort version 1.4
DisplayPorts quantity 1
HDMI version 2.0
Headphone outputs 1
Headphone connectivity 3.5 mm