1000 W | 100 - 240 V | 80 PLUS certifica
Тех. характеристики
80 PLUS Certification 80 PLUS Gold
Kopējā jauda 1000
Units per Shipping Box 5
Unit Calculated Volume 0.00804 cubm
Unit Calculated Weight 3.62 kg
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Combined power (+12V) 996 W
Mean time between failures (MTBF) 100000 h
Combined power (+3.3V) 125 W
Combined power (+5V) 125 W
Fan Diameter 135 mm
Combined power (+5Vsb) 15 W
Input current 13 - 6.5 A
Combined power (-12V) 3.6 W
PCI Express power connectors (12+4 pin) 1
Max output current (+12V) 83 A
Max output current (+3.3V) 25 A
Max output current (+5V) 25 A
Cabling Type Fully-Modular
Max output current (+5Vsb) 3 A
Max output current (-12V) 0.3 A
Purpose PC
Bearing technology FDB
Product colour Black
PSU ATX
Total power 1000 W
Maximum input current (@110V) 13 A
Motherboard power cable length 610 mm
Maximum input current (@220V) 6.5 A
Motherboard power connector 20+4 pin ATX
CPU power cable length 700 mm
Number of SATA power connectors 2
Warranty period 10 year(s)
PCI Express power connectors (6+2 pin) 3
Peripheral (Molex) power cable length 690 mm
CPU power connector (4+4 pin) Yes
Model name FOCUS GX ATX 3.0
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 3
SATA power cable length 550 mm
On/off switch Yes
Operating temperature (T-T) 0 - 50 °C
Compliance certificates CB/CE/cTUVus/EAC/REACH/RoHS/WEEE
Number of fans 1 fan(s)
Cooling Type Active
Summary FOCUS GX ATX 3.0Following the well-established legacy of the Seasonic FOCUS Series, the FOCUS GX Series was upgraded to comply with the ATX 3.0 and PCIe 5.0 standards. Offering a complete range of power supplies ranging from 750 W to 1000 W with in a 140 mm depth, these units will be the perfect allies to power the newest high power graphics cards and p