NZXT CPU COOLER MULTI SOCKET/KRAKEN 280 RL-KN280-B1
Model name Kraken 280 | 140 mm | Type A
Тех. характеристики
Cooler type CPU Liquid Cooler
Display size (HxV) 39.1 x 39.1 mm
Model name Kraken 280
Fan bearing technology Fluid Dynamic Bearing (FDB)
Fan's mean time to failure (MTTF) 60000 h
Units per Shipping Box 6
Тип All-in-one liquid cooler
Fan noise level (max) 32.1 dB
Minimum airflow (imperial) 33.22 cfm
Fan Diameter 140 mm
Fan speed (max) 1500 RPM
Fan connector 4-pin
Fan noise level (min) 19.4 dB
Fan speed (min) 500 RPM
Maximum air pressure 2.75 mmH2O
Unit Calculated Volume 0.0168 cubm
Integrated LAN RL-KN280-B1
Maximum airflow 99.68 cfm
Unit Calculated Weight 2.46 kg
Product colour Black
Minimum air pressure 0.91 mmH2O
Pulse-width modulation (PWM) support Yes
Display Type TFT-LCD
Pump motor speed (max) 2800 RPM
Fan power consumption 3.36 W
Pump motor speed (min) 800 RPM
Suitable location Processor
Quantity per pack 1 pc(s)
Number of fan blades 7
Fan voltage 12 V
Material Aluminium/Plastic
Summary The Kraken delivers chillingly cool performance, an easy install, and a display screen for system specs or custom images. PERFORMANCE IN REAL TIMEProudly display custom images and system specs in real time. The 1.54" diameter LCD display screen provides a clean image.STAY COOLPowerfully quiet F Series Static Pressure fans provide cooling with superior h
Number of fans 2 fan(s)
Radiator material Aluminum
Fan current 0.28 A
Water block material Copper/Plastic
Pump current 300 mA
Pump voltage 12 V