Samsung TV Set / 50 " / 4K Ultra HD / 3840 x 2160 pixels / Flat / 16:9 / LED / UE50U8072FUXXH
50 " | LED | Flat | 16:9 | 3840 x 2160 pix
Тех. характеристики
Optical Sensor Type AC
Package weight 12000 g
Ekrāna veids LED
Ekrāna tehnoloģija LED
Unit Calculated Volume 0.1083 cubm
Supported video modes 2160p
Display diagonal 50 "
Display Resolution 3840 x 2160 pixels
Introduction year 2025
TV Operating System Tizen
Unit Calculated Weight 12 kg
Automatic brightness control Yes
Package width 1228 mm
AC input frequency 50/60 Hz
HD type 4K Ultra HD
Package depth 127 mm
AC input voltage 220 - 240 V
Package height 743 mm
HDMI ports quantity 3
Integrated LAN UE50U8072FU
Control Type Remote
Power consumption (standby) 0.5 W
Native refresh rate 50 Hz
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Display diagonal (metric) 125 cm
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Bluetooth version 5.3
Display Technology LED
Audio output channels 2.0 channels
RF ports quantity 1
Product colour Black
Native Aspect Ratio 16:9
Resolution 3840x2160
RMS rated power 20 W
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Apple AirPlay 2 support Yes
VESA mounting Yes
Plug and Play Yes
Stand colour Black
Smart TV Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Panel Mounting Interface 200 x 200 mm
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Model name UE50U8072FUXXH
Internet TV Yes
Power consumption (max) 120 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 112 kWh
Цвет Black
Sound mirroring Yes
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours 69 kWh
Samsung technologies (AV/TV) 4K Upscaling/Q-Symphony/Samsung Knox
Svars (ar statīvu) 12
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10 (HDR10)
Audio Return Channel (ARC) Yes
Product Net Weight 12 kg
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Summary Samsung U8000F UE50U8072FUXXH. Display diagonal: 127 cm (50"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Number of OSD languages 27
Annual energy consumption 96 kWh
Power consumption 120
Screen shape Flat
Размер экрана 50"
Display Size (cm) 127
Speaker System 2.0
Energy saving mode Yes
Adaptive sound Yes
PC in (D-Sub) No
VESA sienas stiprinājuma atbalsts 200 x 200
HDR Format Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10 (HDR10)
Energy consumption, standard 96
Audio pre-selection descriptor Yes
Operating system installed Tizen
Object Tracking Sound+ (OTS+) Yes
Backlight dimming technology UHD Dimming
Power consumption (typical) 69 W