Samsung TV Set / 55 " / 4K Ultra HD / 3840 x 2160 pixels / Flat / Neo QLED / QE55QN80FAUXXH
QE55QN80FAU | 55 " | Neo QLED | Flat | 3
Тех. характеристики
Optical Sensor Type AC
Package weight 22000 g
Ekrāna veids Flat
Bluetooth version 5.3
Ekrāna tehnoloģija Neo QLED
Display diagonal 55 "
USB USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports
Display refresh rates supported 144 Hz
Display Resolution 3840 x 2160 pixels
Model name QE55QN80FAU
Introduction year 2025
TV Operating System Tizen
Colour name Carbon Silver
HD type 4K Ultra HD
Package width 1352 mm
Package depth 148 mm
Package height 813 mm
HDMI ports quantity 4
Dynamic Contrast Ratio Quantum Matrix Technology Core
HDMI 4
Screen mirroring Yes
Power consumption (standby) 0.5 W
Native refresh rate 100 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Quantum Matrix Technology
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Operating System Version Tizen
Sound modes Adaptive Sound Pro/Surround
Unit Calculated Volume 0.1531 cubm
Display Technology Neo QLED
Unit Calculated Weight 19.1 kg
Audio output channels 4.0 channels
Product colour Silver
RF ports quantity 1
Miracast No
RMS rated power 30 W
AMD FreeSync Yes
Resolution 3840x2160
Bezel type 3 Bezel-less
Integrated LAN QE55QN80FAU
Apple AirPlay 2 support Yes
Stand type Center stand
Stand colour Grey
Far-field voice interaction Yes
Smart TV Yes
VESA mounting Yes
Panel Mounting Interface 200 x 200 mm
Power consumption (max) 230 W
Internet TV Yes
Digital audio optical out 1
Цвет Carbon Silver
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 217 kWh
Samsung technologies (AV/TV) 4K AI Upscaling/AI Auto Game Mode/AI Customisation Mode/AI Energy Mode/AI Mode/AI Sound Pro/Auto Game Mode (ALLM)/Auto HDR Remastering/Colour Booster Pro/Dolby Atmos®/FreeSync Premium Pro/Game Bar/Gaming Hub/Generative Wallpaper/Motion Xcelerator 144Hz/Mu
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours 76 kWh
Product Net Weight 17.2 kg
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Svars (ar statīvu) 17.2
Video apps Samsung TV Plus
Audio Return Channel (ARC) Yes
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Power consumption 230
Active voice amplifier (AVA) Yes
Screen shape Flat
Размер экрана 55"
Speaker System 4.0
Adaptive sound Yes
Energy saving mode Yes
HDR Format Neo Quantum HDR
VESA sienas stiprinājuma atbalsts 200 x 200
Voice control Yes
Energy consumption, standard 76
Operating system installed Tizen
Audio pre-selection descriptor Yes
Mini wall mount support Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Power consumption (typical) 76 W