Chieftec Power Supply / 700 Watts / Efficiency 80 PLUS / PFC Active / APB-700B8
700 W | 200 - 240 V | 80 PLUS certificat
Specifikācija
80 PLUS Certification 80 PLUS
Kopējā jauda 700
Package weight 1570 g
AC input frequency 47 - 63 Hz
AC input voltage 200 - 240 V
Units per Shipping Box 1
Power Factor 0.9
Combined power (+12V) 648 W
Combined power (+3.3V) 130 W
Combined power (+5V) 130 W
Fan Diameter 120 mm
Input current 5 A
Max output current (+3.3V) 22 A
Certification CE, CB, EAC, TÜV
Max output current (+5V) 22 A
Cabling Type Non-Modular
Unit Calculated Volume 0.003069 cubm
Unit Calculated Weight 1.44 kg
PSU ATX
Purpose PC/Server
Product colour Silver
Power Factor Correction (PFC) type Active
Max output current (+12V1) 54 A
Total power 700 W
Motherboard power cable length 550 mm
Motherboard power connector 20+4 pin ATX
CPU power cable length 500 mm
Power protection features Over voltage/Overheating/Overload/Short circuit/Under power/Under voltage
Number of SATA power connectors 4
PCI Express power cable length 500 mm
Floppy drive power connector 1
PCI Express power connectors (6+2 pin) 2
EPS power connector (4+4 pin) Yes
Peripheral (Molex) power cable length 150/500 mm
CPU power connector (4+4 pin) Yes
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 2
Floppy disk drive connector Yes
SATA power cable length 150/550 mm
ATX version 2.3
Number of fans 1 fan(s)
Summary The new VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EA