MSI Power Supply / 550 Watts / Efficiency 80 PLUS BRONZE / PFC Active / MAGA550BN
550 W | 100 - 240 V | Efficiency 85 % | 80
Specifikācija
80 PLUS Certification 80 PLUS Bronze
Kopējā jauda 550
Efficiency 85 %
Units per Shipping Box 6
Unit Calculated Volume 0.006214 cubm
Unit Calculated Weight 2.2 kg
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Combined power (+12V) 546 W
Combined power (+3.3V) 110 W
Combined power (+5V) 110 W
Combined power (+5Vsb) 12.5 W
Fan Diameter 120 mm
Combined power (-12V) 3.6 W
Max output current (+12V) 45.5 A
Max output current (+3.3V) 20 A
Cabling Type Non-Modular
Max output current (+5V) 20 A
Max output current (+5Vsb) 2.5 A
Max output current (-12V) 0.3 A
Purpose PC
PSU ATX
Product colour Black
Power Factor Correction (PFC) type Active
Total power 550 W
Maximum input current (@110V) 8 A
Maximum input current (@220V) 4 A
Motherboard power cable length 600 mm
Motherboard power connector 20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors 5
Power protection features Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit
Floppy drive power connector 1
ATX power connector (20+4 pin) No
PCI Express power connectors (6+2 pin) 2
EPS power connector (4+4 pin) Yes
Model name MAG A550BN
CPU power connector (4+4 pin) Yes
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 2
Floppy disk drive connector Yes
On/off switch Yes
Number of fans 1 fan(s)
Cooling Type Active
Summary MAG A550BN provides players with a safe, reliable, and efficient entry-level power supply option. Its core features include 80 PLUS Bronze certification, DC to DC circuit design, 12V single rail, active PFC, and low-noise fan. The MAG A550BN will be one of the best choices for players who are just getting started with looking into DIY computers. After i