Samsung TV Set / 85 " / 4K Ultra HD / 3840 x 2160 pixels / Flat / 16:9 / LED / UE85U8072FUXXH
UE85U8072FUXXH | 85 " | LED | Flat | 16
Specifikācija
Cables Included AC
Package weight 40200 g
Ekrāna veids LED
Ekrāna tehnoloģija LED
Unit Calculated Volume 0.4347 cubm
Display diagonal 85 "
USB USB 2.0
Display Resolution 3840 x 2160 pixels
TV Operating System Tizen
Unit Calculated Weight 39.2 kg
Package width 2075 mm
HD type 4K Ultra HD
ECO mode Yes
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 220 - 240 V
Package depth 171 mm
Package height 1200 mm
HDMI ports quantity 3
Model UE85U8072FU
Dynamic Contrast Ratio Mega Contrast
Bluetooth Low Energy (BLE) Yes
Power consumption (standby) 0.5 W
Native refresh rate 50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Display diagonal (metric) 189 cm
Housing material Metal
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Display Technology LED
Bluetooth version 5.3
Audio output channels 2.0 channels
RF ports quantity 3
Product colour Black
Native Aspect Ratio 16:9
RMS rated power 20 W
Resolution 3840x2160
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Apple AirPlay 2 support Yes
Smart TV Yes
Stand colour Black
LED backlight Yes
VESA mounting Yes
Panel Mounting Interface 400 x 300 mm
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Power consumption (max) 270 W
Internet TV Yes
Colour Black
Sound mirroring Yes
Smart modes Filmmaker
Svars (ar statīvu) 29.2
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Desktop stand Yes
Video apps Samsung TV Plus
Audio Return Channel (ARC) Yes
Product Net Weight 29.2 kg
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Summary Samsung UE85U8072FUXXH. Display diagonal: 2.16 m (85"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Number of OSD languages 28
Power consumption 270
Screen shape Flat
Screen size 85"
Display Size (cm) 216
Universal Browse & Play Yes
Speaker System 2.0
Energy saving mode Yes
Adaptive sound Yes
PC in (D-Sub) No
HDR Format HDR10 Plus/HLG/Filmmaker Mode
VESA sienas stiprinājuma atbalsts 400 x 300
Voice control Yes
Energy consumption, standard 165
Operating system installed Tizen
Audio pre-selection descriptor Yes
Package Type Box
Backlight dimming technology UHD Dimming
Power consumption (typical) 165 W